![]() |
Wszyscy pragną pokoju
XVII Karmapa Taje Dordże
XVII Karmapa Taje Dordże urodził się 5 maja 1983 roku w Tybecie, w rodzinie Miphama Rinpocze [www.mipham-rinpoche.org], trzeciej inkarnacji Dziamgona Miphama Rinpocze - cenionego mistrza ze szkoły Njingma znanego ze swojej działalności w ruchu Rime.
|
Przemówienie wygłoszone na I Międzynarodowej Konferencji Buddyjskiej |
(...) Wszyscy pragną pokoju. Można go osiągnąć dzięki rozwijaniu współczucia i absolutnej wiedzy na temat pustości. Pokoju na świecie nie da się uzyskać poprzez poprawianie zewnętrznego świata w sensie podwyższania standardów życia. Budda Siakjamuni powiedział kiedyś, że "Ilość czujących istot jest tak ogromna, jak przestrzeń nieba, takie też jest ich cierpienie". Dlatego życzenie polepszenia ich sytuacji nie może mieć żadnych granic.
Z tego powodu współczucie w buddyzmie nazywamy współczuciem dla wszystkich istot bez wyjątku, współczuciem dla przyjaciół jak i wrogów. Współczucie oznacza pracę włożoną w wykorzenianie cierpienia wszystkich czujących istot wynikającego z nieczystych stanów umysłu, które wytwarzają samsarę. Takie współczucie pojawia się na bazie zrozumienia pustości. Brak tej wiedzy, jak i współczucia jest przyczyną konfliktów, rasizmu, wojen, przemocy, niepokojów i terroryzmu w wielu częściach świata. Aby móc poradzić sobie z tymi problemami, musimy znaleźć miejsce, w którym współczucie i mądrość będą mogły się rozwijać.
Jeśli rzeczywiście zastosujemy buddyjskie metody w praktyce, będziemy w stanie osiągnąć i utrzymać pokój na świecie. Na tej podstawie możemy wywnioskować, że studiowanie, medytacja i kontemplacja nauk Buddy Siakjamuniego jest w dzisiejszych czasach sprawą najwyższej wagi. Dlatego uważam, że studiowanie nauk buddyjskich, tak w Indiach jak i za granicą, jest niesłychanie istotne dla osiągnięcia pokoju na świecie. Z tego też powodu postanowiłem włożyć wiele wysiłku w to, żeby nauka Buddy stała się dostępna dla tak wielkiej ilości ludzi, jak to tylko będzie możliwe.
tłumaczył Grzegorz Kuśnierz. |