Przekroczyć próg mądrości
red. Jacek Sieradzan ISBN: ISBN 83-906641-5-1 Ilość stron: 126 Wydawca: EJB Kraków |
Papież Jan Paweł II w swojej książce "Przekroczyć próg nadziei" opublikowanej w wielkich nakładach i w wielu językach świata, w jednym z rozdziałów ustosunkował się do buddyzmu, określając tę tradycję jako "system w znacznej mierze ateistyczny", proponujący "soteriologię negatywną", przedstawiający świat jako "źródło zła i cierpienia dla człowieka". Buddyjska nirwana została zdiagnozowana jako "wejście w stan doskonałej obojętności wobec świata" oraz jako niższa faza rozwoju duchowego, którego ostatecznym celem jest zjednoczenie z osobowym Bogiem.
Buddyzm odrzuca osąd i ocenianie, nie określa co jest "niższe", a co "wyższe", co "głębsze i lepsze", a co "płytsze i gorsze". W stanie czystej percepcji i wytężonej świadomości, postrzegana jest naga istota bytów i zjawisk zanim pojawią się impulsy oceniające, wartościujące, określające. Zanim pojawią się myśli prowadzące do kompleksów lub dumy z takiej czy innej tradycji duchowej.
Pointą i zwieńczeniem książki "Przekroczyć próg mądrości" wydaje się być krótka antologia źródłowych tekstów buddyjskich, zawarta w ostatnim rozdziale. W rzeczywistości są to gotowe i głębokie odpowiedzi na pięć pytań ankiety związanej z książką Jana Pawła II, wyczerpujące tezy tej pozycji i stanowiące świadectwo antycypacji pojawienia się błędnych poglądów. Te ostatnie są wszakże, zawsze i wszędzie, immanentnie przypisane ludzkiej kondycji.
» Fragment książki w magazynie nr 4, nr 4 oraz nr 5. |
» Książka dostępna na stronie Świat Buddyzmu |